piątek, 19.04.2024 r. imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

Wychowanek PZPOW brązowym medalistą Mistrzostw Świata

W zakończonych XX jubileuszowych Mistrzostwach Świata jachtów żaglowych sterowanych radiem życiowy sukces odniósł Kacper Konkol. Wychowanek Powiatowego Zespołu Placówek Oświatowo-Wychowawczych w Wejherowie zdobył brązowy medal w klasie F5-10 w kategorii juniorów.

Organizację XX jubileuszowych jachtów żaglowych sterowanych radiem federacja NAVIGA powierzyła Polsce. Na okres niemal dwóch tygodni (15-27 czerwca) do Wągrowca przyjechali zawodnicy reprezentujący 12 państw, w tym licząca ponad 30 osób ekipa z Chin.

Z wejherowskiego klubu PZPOW Bliza-BalexMetal Polskę reprezentowali w kategorii juniorów: Kacper Konkol, Artur Mroske i Błażej Dąbrowski, oraz kat. senior - Andrzej Becker. Zawody rozgrywane były w trzech klasach: jachty jednego metra (F5-E lub 1), F5-M długość kadłuba 127,5-129 cm oraz F5-10 klasa wolnokonstrukcyjna.

Dwa pierwsze dni mistrzostw to weryfikacja przez sędziów komisji pomiarowej zgodności budowy jachtów zawodników zgłoszonych do regat z przepisami danej klasy i potwierdzenie tego odpowiednim certyfikatem. Na rozegranie regat w klasie "E" oraz "M" zaplanowano po cztery dni, a na klasę F5-10 - trzy.

Zgodnie z przewidywaniami po zakończeniu rywalizacji w najliczniej obsadzonej klasie F5-E prawie wszystkie miejsca na podium zajęli świetnie przygotowani i wyposażeni w sprzęt zawodnicy z Chin.

Gwiazdą tych mistrzostw został jednak reprezentant Polski w kategorii seniorów - Jan Springer. Polak z dużą przewagą punktową nad rywalami wygrał regaty w klasie F5-E i F5-M broniąc tytułów z poprzednich mistrzostw.

W kategorii juniorów w klasie F5-10 na najniższym stopniu podium stanął Kacper Konkol. Wychowanek wejherowskiego klubu PZPOW „Bliza-BalexMetal” do brązowego medalu dołożył jeszcze piąte miejsce w kl. F5-E oraz szóste w klasie F5-M.

Dobrze poradzili sobie również pozostali nasi reprezentanci. Artur Mroske uplasował się na piątej pozycji w klasie F5-10, dziewiątej – w kl. F5-M oraz trzynastej - w kl. F5-E. Z kolei Błażej Dąbrowski zajął siódme miejsce w kl. F5-10 oraz ósme w kl. F5-M i F5-E.

klasyfikacji medalowej zwyciężyły Chiny z dorobkiem 13 medali (4 złote, 5 srebrnych, 4 brązowe). Drugie miejsce zajęła Polska – 3 medale (2 złote, 1 brązowy), trzecie - Niemcy (1 srebrny), a czwarte – Rosja (1 brązowy).