Biuletyn Informacji Publicznej wersja
kontrastowa
12°
środa, 18.09.2019 r. imieniny: Ireny, Irminy, Stanisława
Biuletyn Informacji Publicznej
  • Strona główna
  • Eliminacje powiatowe Konkursu recytatorskiego „Rodna mowa”
Powrót

Eliminacje powiatowe Konkursu recytatorskiego „Rodna mowa”

Eliminacje powiatowe Konkursu recytatorskiego „Rodna mowa”

Zakończyły się eliminacje powiatowe 48 Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mòwa”. W eliminacjach, które odbywały się w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, wzięło udział 62 uczestników – dzieci, młodzieży i dorosłych.  

Ta edycja konkursu miała szczególnie uroczysty charakter - ze względu na obecność wyjątkowego gościa – Davida Shulist, Kaszuba zza oceanu. David Shulist jest prezydentem stowarzyszenia „Wilno Heritage Society” - organizacji skupiającej obecnie 800 kanadyjskich Kaszubów z powiatu Renfrew, ze stołecznej Ottawy, wielkiego Toronto, a nawet z odległego o kilka tysięcy kilometrów Vancouver.

Z Davidem Shulist i jego córką, wykonano pamiątkowe zdjęcie, do którego stanęli: Brygida Lezner (kierownik referatu Kultury i Sportu Urzędu Miasta w Rumi), Tomasz Fopke (Dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie) oraz Mirosław Gaffka – prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Wejherowie.

W trakcie przeglądu, przebrani w regionalne stroje uczniowie szkół i przedszkoli powiatu wejherowskiego, przedstawiali utwory pisarzy kaszubskich, takich jak: Tomasz Fopke, Eugeniusz Pryczkowski, Alojzy Nagel, Janusz Mamelski, Ewa Warmowska czy Roman Drzeżdżon.

Jury w składzie: Eugeniusz Pryczkowski, Robert Groth i Jerzy Łysk miało nie lada wyzwanie gdyż poziom młodych recytatorów był bardzo wysoki. Na szczęście w większości osób jury było jednogłośne i wybrało laureatów znajdujących się na liście poniżej. Do finału przechodzą uczestnicy, którzy zajęli pierwsze miejsca.

 

Klasy „0”

I miejsce - Jakub Chichłowski z Zespołu Folklorystycznego „Nadolanie” z Gniewina;

II m.    - Maciej Warzbiński (Przedszkole Sam. nr 2 w Wejherowie) i

            Maria Drozdowicz (SP 6 w Rumia);

III m.  - Alex Kieliński (SP Gowino) i Aleksander Modzelewski (NP „Słoneczne Przedszkole” Wejherowo). Przyznano też 5 wyróżnień.

 

Klasy I-III SP

I miejsce - Anna Rymon-Lipińska (SP 9 Rumia);    

II m.    Zofia Żmich (SP 9 Wejherowo);

III m.  Julia Szwichtenberg (SP Kielno) i Zuzanna Bednarska (SP 1 Rumia).

Przyznano 2 wyróżnienia.

Klasy IV-VI SP

I miejsce - Nikodem Bladowski (SP Łebno);

II m. - Julia Dzięgelewska (SP Bolszewo), Oskar Treder (SP Kielno)) i

Zofia Tartas (SP 2 Reda);

III m.  Stanisław Wenta (SP 6 Rumia) i Antonina Hirsz (SP 1 Luzino);

Przyznano 2 wyróżnienia.

Klasy VII, VIII SP i III gimn.

I miejsce - Weronika Bonk (SP 2 Luzino);

II m. - Aleksandra Pilarska (SP 8 Wejherowo) i Julia Damaszke (SP 9 Rumia);

III m. -Anna Nowicka (SP 2 Luzino) i Helena Nowicka (SP cząstkowo).

Przyznano w wyróżnienia.

Klasy Ponadpodstawowe

I miejsce - Honorata Polaszek (Powiatowy ZS nr 3 Wejherowo).

II m. -  Maria Roda (Powiatowy ZS nr 1 Rumia).

Dorośli

I miejsce - Kamila Konkol z Jeżewa.

Dyplomy i nagrody z akcentem kaszubskim ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Wejherowie oraz Urząd Miasta w Rumi wręczyła Mariola Błaszczuk – wicedyrektor Powiatowego ZPO-W w Wejherowie przy pomocy członków jury.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wejherowie
Miejski Zakład Komunikacji Wejherowo
ZUK Wejherowo - Zakład Usług Komunalnych
Wejherowskie centrum kultury
MOPS Wejherowo
WEJHEROWSKIE TOWARZYSTWO BUDOWNICTWA SPOŁECZNEGO
WEJHEROWSKI ZARZĄD NIERUCHOMOŚCI KOMUNALNYCH
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wejherowie
Miejski Zakład Komunikacji Wejherowo
ZUK Wejherowo - Zakład Usług Komunalnych
Wejherowskie centrum kultury
MOPS Wejherowo
WEJHEROWSKIE TOWARZYSTWO BUDOWNICTWA SPOŁECZNEGO
WEJHEROWSKI ZARZĄD NIERUCHOMOŚCI KOMUNALNYCH