piątek, 26.04.2024 r. imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda

Maratończycy TriCity Trial w Wejherowie

Wejherowo w minioną niedzielę witało na mecie w Parku Miejskim ponad 650 osób z całego kraju, które biegły trasy półmaratonu, maratonu i ultramaratonu TriCity Trial malowniczymi ścieżkami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Trzecia edycja TriCity Trial została rozegrana na trzech dystansach biegowych: półmaratonu– 21 km, maratonu– 47 km i ultramaratonu 80 km. Zawodniczki i zawodnicy startowali z różnych miejsc: z Gdańska, Gdyni i Wejherowa. Wszyscy kończyli swoje zmagania biegowe przy wejherowskim amfiteatrze, gdzie miały miejsce ceremonie wręczania nagród i medali. Nagrody w półmaratonie w imieniu Prezydenta Miasta Wejherowa wręczał Michał Jeliński, kierownik Wydziału Kultury, Spraw Społecznych, Promocji i Turystyki.

Bieg na dystansie ultra przyniósł rekord trasy zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, co oznacza, że poziom sportowy rośnie. Również półmaratońskie zmagania były areną wielu emocji. Niektórzy nie spodziewali się tak urozmaiconej trasy, ale na mecie widać było olbrzymią satysfakcję z pokonanych kilometrów wśród zawodników i zawodniczek. Najbardziej cieszy fakt, iż w gronie maratończyków, którzy dobiegli do mety znalazło się wielu mieszkańców Wejherowa i okolic.

Wyniki

Najlepszym ultrasem w klasyfikacji Open okazał się Sebastian Sikora (ACEL Gdynia) z rewelacyjnym wynikiem 6 godzin 56 minut i 14 sekund. Wśród kobiet triumfowała Gosia Pazda-Pozorska (Night Runners AML Kobylnica), pokonując dystans 80+ km z czasem 7 godzin i 36 minut (4. w Open!).

Najlepszym ultrasem z Wejherowa w klasyfikacji Open (przybiegł na 6. miejscu) okazał się Adam Borski (42 195 Wejherowo), Piotr Palach (Nocny Turysta) – był 24 z czasem 9.08,46, a Maciej Sztygiel (Porta Drzwi) – 39. (9.32.11).

W maratonie w klasyfikacji Open zwyciężył Kamil Leśniak (Inov-8 Toruń) z czasem 3.32.35. Najlepszą wśród kobiet okazał się Dorota Kaczmarek (Running TriCity Team Straszyn) – 4.34.43 (27. w Open). Grzegorz Józefczyk uplasował się na 30. miejscu z czasem 4.38,28, Łukasz Szymerowski był 71. (5.26,26). Na 120. miejscu przybiegła wejherowianka Karolina Kubiak (Excalibur PCTA Wejherowo) – 6.00,38 (18. w klasyfikacji kobiet).

W półmaratonie w klasyfikacji Open zwyciężył Rafał Kłodzik (GKS Luzino) – 1.21,13, czwarty był Maciej Kwarta z Bolszewa (Batalion Dowodzenia MW Wejherowo) – 1.24,56, na 13. miejscu przybiegł Michał Rolbiecki (www.mr-experts.eu/ LKB im. Braci Petk Lębork), a na 15. Mateusz Skuza (42.195 Wejherowo) – 1.35,18. W klasyfikacji kobiet zwyciężyła Monika Rolbiecka (Maja Team Wejherowo) – 1.34,23 (12. w Open), Lidia Kołodziejczyk była 6. – 1.43,21 (56. w Open). Szczegółowe wyniki na stronie: www.tricitytrail.pl

Powiedzieli na mecie

- Dali tutaj czadu, bo to była trasa prawie górska z wieloma podbiegami, a my w Wielkopolsce biegamy zazwyczaj po płaskich terenach. Biegłam tutaj po raz pierwszy i jestem zaskoczona zróżnicowaniem terenu oraz urokiem tej trasy  – mówi Katarzyna Duda z Poznania ( 57. w półmaratonie w klas. kobiet – 2.11,50).

- Biegło mi się bardzo dobrze, choć nie ukrywam, że to bardzo trudna trasa, ale zlokalizowana w przepięknym terenie - mówi Marlena Lewandowska (KM Truchcik Łubianka Toruń) dodając, że jest trochę zawiedziona, bo niewiele jej brakło do miejsca na podium. Ukończyła maraton na 4. miejscu wśród kobiet z czasem 4.56.48. Dodajmy, że zwyciężyła w swojej kategorii K40, a w biegu Open wywalczyła 38 miejsce.

- Piękna trasa, dobrze oznaczona, ale jednocześnie ciężka i wymagająca.. Biegło mi się dobrze. Jestem usatysfakcjonowany, choć moim celem nie był wynik, ale przede wszystkim samo ukończenie – mówi Tadeusz Ciapa trener Wejherowskiej Akademii Piłki Nożnej Błękitni (305. – 2.24,52).