wtorek, 19.03.2024 r. imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety
Biuletyn Informacji Publicznej
Powrót

Waldemar Zduńczyk zwycięzcą Turnieju Skata Sportowego

Waldemar Zduńczyk zwyciężył w 22. Turnieju Skata Sportowego zdobywając o Puchar Prezydenta Miasta Wejherowa. W imieniu prezydenta miasta zdobyty puchar wręczył mu Mirosław Gaffka, prezes wejherowskiego Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Drugie miejsce na podium wywalczył Władysław Dominik zdobywając Puchar  Wójta Gminy Wejherowo, a trzecie zajął  Jerzy Szreder, który  został uhonorowany Pucharem Prezesa ZKP Wejherowo.

Miejsca w pierwszej dziesiątce zajęli kolejno: 4 - Stanisław Bresiński, 5 - Marian Matysik, 6 - Stefan Szczypior, 7 - Mieczysław Bryła, 8 - Władysław Szreder,  9 - Stanisław Stefański, 10 - Kazimierz Kreft. Najstarszym zawodnikiem turnieju był liczący 87 lat Józef Dorsz (11 miejsce), a jedyna kobieta Brygida Skrzypczak 14 miejsce na 20 zawodników.

Gratulacje zwycięzcy i najlepszej trójce, a także wszystkim uczestnikom turnieju, który trwał od stycznia do kwietnia, złożył Mirosław Gaffka prezes ZKP O. Wejherowo. Prezes podkreślił, że cieszy go fakt iż turniej rozgrywany jest co roku już 22 lat i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.

Prezes Klubu Skata Jerzy Szreder powiedział, że skat  jako gra karciana rozpowszechniona była kiedyś w Niemczech oraz na Śląsku i Kaszubach, ale obecnie znana jest na całej Europie. W zeszłym roku reprezentacja Polski wywalczyła 4. miejsce drużynowo w Mistrzostwach Europy, w których brało udział około 400 zawodników. W skład  polskiej drużyny wchodził Stefan Szczypior, który znalazł się w gronie najlepszej 50-tki mistrzostw.

- Dla nas ludzi wiekowych gra w skata daje wiele przyjemności i satysfakcji. Mamy okazję spotkać  się ze znajomymi i porozmawiać ze sobą. Szkoda tylko, że młodzież nie garnie się do gry w skata, bo ta gra na Kaszubach, jak kiedyś nas zabraknie, może zaniknąć - mówi Jerzy Szreder.

W grze biorą udział trzy osoby, przy czym w każdej rozgrywce dwie osoby grają przeciwko jednej, która wygrała licytację poprzedzającą daną rozgrywkę. W skacie sportowym partia, czyli pojedyncza sesja, na której zbierają się gracze w skata, składa się z 24 rozgrywek. W turnieju biorą udział skaciści z wielu miejscowości Północnych Kaszub, w tym Wejherowa, Gm. Wejherowo , Gdyni i okolic Pucka.

W uroczystości zakończenia Turnieju Skata Sportowego uczestniczyły m.in.  Lidia Müller - członek Zarządu O. ZKP oraz Barbara  Jaedtka-Walaszkowska – nowy prezes Klubu Haftu "Tulpa" przy wejherowskim O. ZKP.