Biuletyn Informacji Publicznej wersja
kontrastowa
12°
czwartek, 17.06.2021 r. imieniny: Laury, Leszka, Marcjana
Biuletyn Informacji Publicznej
Powrót

349 rocznica śmierci Jakuba Wejhera

349 rocznica śmierci Jakuba Wejhera
  Wejherowianie udziałem w uroczystej Mszy św. i zbiórką przed pomnikiem Jakuba Wejhera  uczcili 349. rocznicę śmierci założyciela miasta.   Wśród gości, którzy wzięli udział w uroczystości byli m.in. posłowie Kazimierz Plocke, Jerzy Budnik i Ryszard Kaczyński. W uroczystości uczestniczyli gospodarze miasta, w tym prezydent Krzysztof Hildebrandt ze swoimi zastępcami, przewodniczący Rady Miasta Leszek Glaza z członkami Prezydium Rady Miasta i gronem radnych miejskich, a także starosta Józef Reszke. Obecni byli przedstawiciele Dowództwa 11 Pułku Łączności MW, Komend Powiatowych Policji i Państwowej Straży Pożarnej, Bractwa Kurkowego, związków i stowarzyszeń kombatanckich, organizacji gospodarczych oraz liczne poczty sztandarowe, w tym z okolicznych oddziałów Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.   Po zbiórce pocztów sztandarowych przy kościele klasztornym przedstawiciele władz miasta i powiatu złożyli kwiaty w krypcie klasztornej na trumnach Jakuba Wejhera i jego rodziny. Następnie Mszę św. w kościele oo. franciszkanów odprawił proboszcz Parafii św. Anny o. Robert. Wygłaszający kazanie o. Ireneusz, dużo miejsca poświęcił katolicyzmowi Jakuba Wejhera i sprawie tolerancji wobec innych wyznań, której Jakub Wejher jako przykładny katolik był wielkim orędownikiem. Przypomniał również, że Wejher przeszedł na katolicyzm z luteranizmu. Właśnie tolerancja staje się wyzwaniem, przed którym staje  współczesne społeczeństwo.   Po nabożeństwie odbyło się spotkanie mieszkańców przed Pomnikiem Jakuba Wejhera podczas, którego prezes wejherowskiego O. Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Tadeusz Trocki witając gości poinformował zebranych, że w przyszłym roku obchodzić będziemy 350. rocznicę śmierci założyciela miasta i to wydarzenie będzie miało charakter wyjątkowo uroczysty  - 20 lutego mija 349. rocznica śmierci Jakuba Wejhera. Już od 24 lat co roku zbieramy się, by godnie uczcić rocznicę śmierci założyciela naszego miasta i fundatora Kalwarii Wejherowskiej. Oddajemy mu należny hołd trzymając wartę przy grobie. Oddajemy hołd składając kwiaty u stóp jego pomnika – mówił prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt  podkreślając, że jesteśmy mu wdzięczni za to, że stworzył miasto, wybudował dwa kościoły i Kalwarię Wejherowską. Prezydent przypomniał, że Wejherowo w swoim istnieniu miało wiele okresów świetności i prosperity. Pierwszym okresem pomyślności w rozwoju miasta był czas włodarzenia Jakuba Wejhera, wyjątkowo sprawnego stratega gospodarczego.   - Teraz wszyscy ponownie obserwujemy świetność naszego miasta. Wejherowo wypiękniało. Jest miastem jasnym, funkcjonalnie zorganizowanym, zielonym i ukwieconym, miastem atrakcji kulturalnych i sportowych. Nowe domy w zadbanym otoczeniu, nowe ulice, czyste powietrze i wody - mówił prezydent podkreślając znaczenie modernizacji Kalwarii Wejherowskiej, która będzie wyremontowana dzięki środkom pozyskanym przez władze miasta z Unii Europejskiej.   Po wystąpieniu prezydenta Wejherowa Krzysztofa Hildebrandta delegacje Zrzeszeńców i przedstawiciele wejherowskich środowisk i instytucji złożyły kwiaty  przed pomnikiem Jakuba Wejhera. Ozdobą uroczystości był pododdział historyczny Stowarzyszenia "Gdyńskiego Szwadronu Krakusów" w mundurach huzara, kozaka i lisowczyków.     Tekst i foto: Henryk Połchowski    
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wejherowie
Miejski Zakład Komunikacji Wejherowo
ZUK Wejherowo - Zakład Usług Komunalnych
Wejherowskie centrum kultury
MOPS Wejherowo
WEJHEROWSKIE TOWARZYSTWO BUDOWNICTWA SPOŁECZNEGO
WEJHEROWSKI ZARZĄD NIERUCHOMOŚCI KOMUNALNYCH
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wejherowie
Miejski Zakład Komunikacji Wejherowo
ZUK Wejherowo - Zakład Usług Komunalnych
Wejherowskie centrum kultury
MOPS Wejherowo
WEJHEROWSKIE TOWARZYSTWO BUDOWNICTWA SPOŁECZNEGO
WEJHEROWSKI ZARZĄD NIERUCHOMOŚCI KOMUNALNYCH