Miasto przekazało prawie 220 sztuk sadzonek drzew i krzewów do posadzenia na swoich posesjach chętnym mieszkańcom, którzy złożyli wniosek do magistratu. To kolejne rośliny, które trafiły w ręce wejherowian. Jest to jedna z wielu inicjatyw prowadzonych przez Wejherowo w ramach akcji „KLIMATycznie w Wejherowie”, podczas której zachęcamy mieszkańców miasta do zmiany nawyków na bardziej ekologiczne.
Mieszkańcy Wejherowa otrzymali nieodpłatnie, w ramach drugiej edycji programu „Kwitnące drzewa i krzewy dla Wejherowa”, 218 sztuk sadzonek drzew i krzewów. Wśród nich znalazły się m.in.: berberys thunberga, bez czarny, budleja Davida, dereń biały, hortensja pnąca, kalina koralowa, leszczyna pospolita, lilak pospolity, rokitnik pospolity, róża pomarszczona, róża pnąca, wiciokrzew pomorski, wierzba purpurowa, winobluszcz pięciolistkowy, brzoza pożyteczna, czeremcha pospolita, głóg pośredni, jabłoń rajska, jarząb pospolity, lipa drobnolistna, morwa biała, wiśnia piłkowana. Sadzonki rozprowadzane były przy wejherowskiej Ekofabryce.
Zielone najbliższe otoczenie
Jak mówi Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa ds. rozwoju miasta, do programu wybrano takie rośliny, których głównym walorem dekoracyjnym są kwiaty, dzięki czemu najbliższe otoczenie mieszkańców będzie piękniejsze.
- To już druga edycja, podczas której przekazujemy mieszkańcom sadzonki drzew i krzewów.
W pierwszej wejherowianie otrzymali ponad 1,3 tys. roślin, a tej – ponad 200, co świadczy o tym, że w różnych częściach miasta realnie powstają zielone enklawy – mówi Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa ds. rozwoju miasta. - Cieszymy się ogromnie, że ta akcja, która miała na celu zachęcenie mieszkańców do tworzenia zielonych przestrzeni w swoim najbliższym sąsiedztwie, spotkała się z tak ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, którzy dbają o swoje otoczenie i środowisko naturalne. Miasto w ciągu minionych kilku lat zrealizowało szereg inwestycji w zakresie tworzenia nowych terenów zielonych oraz rewitalizacji już istniejących. Od 25. lat organizujemy konkurs dla mieszkańców na najładniej ukwiecony i zazieleniony balkon, okno lub ogród na terenie Wejherowa. Staramy się w ten sposób zachęcić mieszkańców do jeszcze większej dbałości o swoje otoczenie.
Mieszkańcy Wejherowa, którzy odbierali sadzonki roślin, aby zazielenić swój ogród, nie ukrywali zadowolenia. – Bardzo się cieszę z tych roślin, a otrzymałam m.in. kilka sztuk pnącej róży i hortensję, ponieważ pięknie udekorują mój ogród – mówi pani Dorota.
- Otrzymałem piękne sadzonki drzew, które zasadzę w ogrodzie, bo jestem w trakcie jego urządzania i w związku z tym przydadzą się różne rośliny. Musimy dbać o naszą zieleń, bo przy zmieniającym się klimacie, bez niej nas tutaj nie będzie – mówił pan Marek.