czwartek, 2.05.2024 r. imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta

Skat integruje Kaszubów

Dobiegł końca XV Turniej Skata Sportowego o Puchar Prezydenta Miasta Wejherowa, Wójta Gminy Wejherowo i Prezesa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego O. Wejherowo. Najlepszym skacistą turnieju okazał się Alojzy Formela.

Ogłoszenie wyników turnieju i wręczenie nagród odbyło się w siedzibie wejherowskiego Oddziału ZK-P. Jak powiedział Jerzy Szreder - prezes Klubu Skata Sportowego przy ZKP, turniej piętnastej edycji 2012/2013 trwał przez pół roku i wzięło w nim udział 24 uczestników, w tym jedna kobieta - Brygida Skrzypczak, która w doborowym gronie graczy zajęła 11 miejsce.

Zwycięzcą turnieju został Alojzy Formella (34 462 punkty) zdobywając Puchar Prezydenta Miasta Wejherowa, który wręczył mu sekretarz miasta Bogusław Suwara. Drugie miejsce i Puchar Wójta Gminy Wejherowo wywalczył Jan Ruth (31 798 pkt.) (ufundowany przez siebie puchar wręczył wójt Henryk Skwarło).  Trzecie miejsce i Puchar Prezsa ZKP O. Wejherowo zdobył Mieczysław Bryła (29 615 pkt.) - puchar wręczył prezes Henryk Kanczkowski.

Kolejne miejsca w pierwszej dziesiątce wywalczyli: 4 - Stefan Szczypior (29 235 pkt.), 5 - Jerzy Szreder (28 203 pkt.), 6 - Władysław Szreder (28 066 pkt.), 7 - Władysław Dominik (22 274 pkt.), 8 - Bendykt Włodarek (20 661) pkt.), 9 - Józef Dorsz (20 597 pkt.), 10 - Marek Bistram (20 257 pkt.)

W zakończeniu turnieju uczestniczyli członkowie Zarządu Odziału ZKP - Leon Wesserling  oraz Lidia Muller i Andrzej Sikora, którzy byli fundatorami nagród rzeczowych. Nagrodę rzeczową ufundował również Bronisław Naczk.

Podczas spotkania wręczono również legitymacje członkowskie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Otrzymali je członkowie Klubu Skata Sportowego: Paweł Kreft, Władysław Dominik, Jan Ruth, Władysław Szreder, Mieczysław Bryła i Marek Bistram.

W imieniu Prezydenta Miasta gratulacje najlepszym skacistom złożył sekretarz miasta Bogusław Suawara.

- Cieszę się, że dzięki turniejowi skata kilku zawodników postanowiło wstąpić do Zrzeszenia Kaszubso-Pomorskiego. To świadczy, że ta gra integruje społeczność kaszubską. Gratuluję wszystkim uczestnikom udanej imprezy a prezesowi Kanczkowskiemu pozyskania kolejnych członków do zrzeszenia - powiedział Bogusław Suwara.

Do gratulacji przyłączyl się wójt Henryk Skwarło zapewniając o dalszym wsparciu gminy Wejherowo dla Klubu Skata Sportowego przy ZKP.

Skat - to gra karciana, szczególnie rozpowszechniona w Niemczech oraz na Śląsku i Kaszubach. W grze biorą udział trzy osoby, przy czym w każdej rozgrywce 2 osoby grają przeciwko jednej, która wygrała licytację poprzedzającą daną rozgrywkę. W skacie sportowym partia, czyli pojedyncza sesja, na której zbierają się gracze w skata, składa się z 24 rozgrywek. Kolejna, szesnasta edycja turnieju skata sportowego, rozpocznie się tradycyjnie jesienią.