Biuletyn Informacji Publicznej wersja
kontrastowa
Projektu Unijne
niedziela, 16.06.2024 r. imieniny: Aliny, Anety, Benona
Biuletyn Informacji Publicznej
Powrót

Renowacja Kalwarii Wejherowskiej

Władze Wejherowa w 2004 r. rozpoczęły starania o przyznanie z funduszy Unii Europejskiej środków na remont i modernizację Kalwarii. Przełomowym był rok 2005, w którym miastu została przyznana unijna dotacja w wysokości 10,3 mln zł na projekt "Zachowanie i udostępnienie dziedzictwa Pomorza poprzez utworzenie Parku Kulturowego w Wejherowie". W ramach realizacji projektu w 2006 r. rozpoczęto kapitalny remont kaplic kalwaryjskich, który zakończono w 2008 r.

Projekt objął renowację 25 kaplic. Znajdujące się w nich dzieła sztuki, takie jak malowidła ścienne, sztalugowe, płaskorzeźby i rzeźby zostały poddane renowacji przez ekipy konserwatorskie. Wykonane zostały ścieżki kalwaryjskie na długości prawie 5 kilometrów, odtworzone wszystkie terenowe schody. Przy kapliczkach wybudowano kilka niewielkich placów. Powstały także w trzech różnych miejscach parkingi z kilkudziesięcioma miejscami parkowania dla turystów.

Miasto otrzymało szereg nagród za renowację Kalwarii Wejherowskiej:

  • prestiżową nagrodę "Najlepsza promocja turystyki w województwie pomorskim w 2007 roku".
  • W 2008 r., w I edycji konkursu „Polska Pięknieje - 7 cudów unijnych funduszy” organizowanego przez Ministerstwo rozwoju regionalnego - Wejherowo zdobyło I miejsce w kategorii najlepiej odrestaurowany zabytek ze środków unijnych

  • W 2009 r. Wejherowo zdobyło tytuł „Zadbany Zabytek” za wzorowe przeprowadzenie prac remontowo – konserwatorskich na wejherowskiej Kalwarii w konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków (2009 rok).

  • W 2009 r. Wejherowo zajęło II miejsce za oświetlenie Kalwarii Wejherowskiej w konkursie na najlepiej oświetloną gmina i miasto”

  • W 2009 r. w 13. edycji konkursu „Modernizacja Roku 2008” przyznano nagrodę miastu Wejherowo, jako inwestorowi renowacji Kalwarii, za jej kompleksowy remont

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wejherowie
Miejski Zakład Komunikacji Wejherowo
EKOFABRYKA Wejherowo
Wejherowskie centrum kultury
MOPS Wejherowo
WEJHEROWSKIE TOWARZYSTWO BUDOWNICTWA SPOŁECZNEGO
WEJHEROWSKI ZARZĄD NIERUCHOMOŚCI KOMUNALNYCH
WOJEWÓDZKI FUNDUSZ OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ W GDAŃSKU
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wejherowie
Miejski Zakład Komunikacji Wejherowo
EKOFABRYKA Wejherowo
Wejherowskie centrum kultury
MOPS Wejherowo
WEJHEROWSKIE TOWARZYSTWO BUDOWNICTWA SPOŁECZNEGO
WEJHEROWSKI ZARZĄD NIERUCHOMOŚCI KOMUNALNYCH
Unia Europejska - logotypy